PRŮJEM A ZVRACENÍ U PSA

 

Průjem a zvracení jsou bezesporu dvě nejčastější příčiny, proč chovatelé navštěvují veterinární ordinace a kliniky. V tomto článku se vám pokusím vysvětlit jak se k těmto problémům postavit.

Vzhledem k tomu, že průjem a zvracení mají celou řadu příčin, od těch méně závažných až po život ohrožujících, pokud si nebudete jakkoli jisti, vždy volejte svému veterináři a konzultujte stav svého psa.
Průjem u psa a jeho příčiny:
Průjem u psa, charakterizovaný beztvarou, měkkou stolicí může být způsoben lehkým gastrointestinálním dyskomfortem, nebo například stresem. Stejně tak to může být mnohem vážnější problém, vyžadující rychlou návštěvu veterináře. Sem patří například parvoviroza. Chronický průjem často znamená vážné onemocnění, jako je zánět slinivky břišní nebo některé nádory, včetně lymfomu a adenokarcinomu. Každopádně nejčastější příčinou průjmu u psů jsou parazité jako giargia a škrkavky a také pozření zkažené potravy a příliš rychlá změna způsobu krmení. Průjmy mohou vzniknout v různých částech trávicího ústrojí. Průjem u psa vznikající v tlustém střevě je charakterizován stolicí s velkou příměsí hlenu, téměř připomínající želé, pokud je přítomna krev, tak je jasně červeného zbarvení. Příčinou těchto zánětů bývají parazité, zánětlivá onemocnění střev, nádory, dietní změny a chyby, léky a stres. Průjmy primárně vycházející z tenkého střeva provází větší objem stolice bez hlenu. Příčinou mohou být opět parazité, bakteriální disbalance ve střevě, exokrinní pankreatická insuficience a různé nádory. Stále častěji se setkáváme s potravinovou alergií. Pokud má váš pes průjem s obsahem krve, většího množství hlenu, má nafouklé břiho, bledé dásně a ostatní sliznice, ihned kontaktujte svého veterináře.
Léčba:
Domácí léčba průjmu sestává z hladovky 12-48 hodin s dostatečným přísunem čerstvé vody, kterou můžete obohatit některým z probiotik v prášku, které jsou dostupné na našem trhu. Také na začátku podávání pevné stravy doporučuji podat probiotikum v ochucené pastě přímo do tlamy.
Pitný režim je pro vašeho psa velice důležitý, neboť dehydratace je jednou z nejvážnějších hrozeb provázející průjmové stavy. Po 12 - 24 hodinách dáme svému psovi vařenou rýži v poměru 3:1 s vařeným bílým masem, jako jsou kuřecí prsa, nebo jen s kuřecím vývarem. Zpočátku dáváme spíše menší porce vícekrát denně. Po 48 hodinách můžeme přejí na běžnou stravu. Stále však sledujeme zdravotní stav našeho souputníka. Pokud má pes průjem stále, je nezbytné navštívit vašeho veterináře.
Zvracení u psa a jeho příčiny:
Zvracení je rychlé, aktivní a silné vypuzení nestrávené potravy a obsahu žaludku. Při nutkání na zvracení pes viditelně křečovitě stahuje břicho. Zvracení je nutno odlišit od regurgitace, což je samovolný zpětný návrat nestrávené potravy bez aktivního úsilí. Zvracení může způsobit krátkodobá žaludeční nevolnost, strach, stres, kinetoza. K vážnějším příčinám patří pozření toxinů, nebo zánět slinivky břišní. Také může být projevem závažnějších onemocnění, jako jsou žaludeční vředy, nádory, choroby jater, diabetes mellitus nebo někteří parazité.
Kdy navštívit veterináře:
Pokud váš pes zvrací opakovaně, má nafouklé břicho, jedná se o štěně, nebo starého psa volejte svému veterináři. Pes také může zvracet krev. Tmavý obsah připomínající kávovou sedlinu by měl okamžitě evokovat veterinární pomoc. Červená, nestrávená krev znamená, že pes krvácí vnitřně někde v úseku mezi dutinou ústní a tenkým střevem. Zvratky které jsou cítit výkaly znamenají vážný obstrukční problém v oblasti střev a neprodleně musíte zajet do veterinární ordinace. To samé udělejte při podezření na pozření nějaké toxické látky.
Domácí léčba:
Pokud máte zdravého silného psa středního věku, který nezvrací dlouhodobě opakovaně a zvratky neobsahují příměsi, které jsem jmenoval v tomto článku, pomůže domácí léčba sestávající z 12hod hladovky a následné podávání lehké stravy, stejně jako u průjmu.
Místo vody necháme zpočátku psa olizovat kostky ledu a asi po 4 hodinách můžeme dát vodu v misce, jak je váš pes zvyklý.
MVDr. Karel Míček
kolektiv: Vše Pro Zvíře